S7_F3.jpg

MEISTARĪBA

Kā degustēt kafiju

7 min

KAFIJAS DEGUSTĒŠANA

Kafijas degustēšana ir māksla nesteidzīgi un patiesi izgaršot kafiju, izvērtējot tās aromātu, saturu un skābuma pakāpi. Lūk, kā to iepazīt!

GARŠAS IZZINĀŠANA Degustēšanas māksla

Kad jūs pēdējo reizi pārtraucāt visu darīto un veltījāt dažus mirkļus pilnvērtīgai kafijas tases baudīšanai.

Pievēršot vērību kafijas daudzajām īpašībām, paveras plaša maņu pasaule.  
 
Kafijas garšu ietekmē daudzi mainīgie faktori: kur kafija tiek audzēta, kāda veida kafija tiek audzēta, kā kafija tiek audzēta, kā auglis tiek noņemts no pupiņas, kā kafija tiek sajaukta un grauzdēta un kā tā tiek pagatavota. Un tie ir tikai daži no faktoriem. 
 
Vai vēlaties uzzināt, kā rīkot kafijas degustāciju? Izpētīsim garšu un tās daudzās dimensijas. Viens ir skaidrs – izpratnes padziļināšana par garšu ir patiesi aizraujošs process.

 

ČETRI SOĻI

Ja jūs tikai vēl izzināt, kā patiesi baudīt kafiju, ir vērts apgūt šos četrus svarīgos soļus: pasmaržošana, iemalkošana, noteikšana un aprakstīšana.  
 
Vispirms pasmaržojiet kafiju. Vienmēr pasmaržojiet kafiju, pirms to pagaršojat. Dziļi ieelpojiet. Jūsu mute spēj atšķirt piecas garšas – saldu, sāļu, rūgtu, skābu un umami, bet deguns spēj atšķirt vienu triljonu aromātu.  
 
Pēc tam padzerieties. Iestrebiet kārtīgu, skaļu malku kafijas. Nekautrējieties. Tādējādi kafija nokļūs uz visām mēles zonām un aukslējām, ļaujot izbaudīt visas garšas nianses.  
 
Pēc tam nosakiet sajūtas. Padomājiet par to, kā kafija jūtas jūsu mutē. Kāds ir tās svars vai biezums? Kurā mēles zonā jūs sajūtat garšu?  
 
Un, visbeidzot īpaši svarīgs solis – aprakstīšana. Kādus vārdus jūs izvēlētos, lai raksturotu degustācijas pieredzi? Padomājiet par aromātu, garšu un to, kā kafija jūtas jūsu mutē. Vai mēle uztver izteiktu skābumu kafijā? Kādas citas garšas jūs varētu izmantot salīdzināšanai? 

 

 

KĀ DEGUSTĒT KAFIJU

Tātad, kad nogaršojat savu kafiju, kam vajadzētu pievērst uzmanību? Koncentrējieties uz šīm četrām īpašībām un aprakstiet tās: aromāts, skābums, saturs un garša – katru atsevišķi. Šīs īpašības veido pilno kafijas garšas „profilu“.  

 

Kāds ir garšas profils? Šo piemēru nodrošinājuši paši Starbucks® meistarīgie degustētāji: „Pilnīgs ar izsmalcinātām kakao un grauzdētu riekstu notīm, līdzsvarojot patīkamo sajūtu mutē.“ Lūk, vēl viens laba novērtējuma piemērs: „Zemes notis, papildinātas ar svaigām augu notīm un ilgstoši paliekošu pēcgaršu.“ 

Nedaudz praktizējoties, jūs varat sākt noteikt savas degustācijas īpatnības, pamatojoties uz savu personīgo, unikālo pieredzi kafijas degustēšanā. Laba metode, ar ko sākt, ir izlasīt uz Starbucks® kafijas iepakojuma sniegto aprakstu un mēģināt sajust šīs garšas, degustējot kafiju. 

 

KAFIJAS AROMĀTS

Aromāts ir veids, kā kaut kas smaržo. Jūsu deguns spēj uztvert vienu triljonu dažādu aromātu. Labākais veids, kā sākt mācīties, ir smaržas un kafijas aromāta aprakstīšana. Jūs varat sasmaržot šokolādes nianses, bagātīgu riekstu aromātu vai siltu garšvielu akcentu. 

 

Aprakstot kafijas aromātu, nav nepareizas atbildes. Tas, kā kaut ko sasmaržojat, var atšķirties no tā, kā to sasmaržo citi.

INTERESANTI FAKTI

Jūsu deguns spēj uztvert vienu triljonu dažādu aromātu.

KAFIJAS SKĀBUMS

Skābums tiek sajusts mēles sānos un galā. Degustējot un aprakstot kafiju, skābums netiek attiecināts uz pH saturu. Tas tiek attiecināts uz asu sajūtu uz mēles. 

Kafijas baudītāji reizēm ir neizpratnē, kāpēc viņiem patīk kafijas skābums. Skābums ir sajūta, kuru jūs, visticamāk, konstatēsiet dažos no iecienītākajiem augstas kvalitātes kafijas veidiem. 

Kad domājat par skābumu, padomājiet, kā kafija jūtas mutē. Lai palīdzētu jums izprast skābumu, padomājiet par to, kā, piemēram, banāni un auzu pārslas, un kafija ar zemu skābuma līmeni uz mēles veido izteikti mierīgu sajūtu. Un tad apsveriet, kā, piemēram, apelsīni un citroni un augsta skābuma kafijas veidi uz mēles rada koncentrētu, enerģiskāku sajūtu.

 

KAFIJAS SATURS

Saturs ir kafijas svars vai biezums uz mēles, to iemalkojot. Tā ir īpašība, kuru jūs, iespējams, iepriekš neesat ņēmuši vērā.  

Lūk, kā labāk izprast satura jēdzienu: tāpat kā zema tauku satura piens, viegla satura kafija ir plāna, ar maz izteiktu tekstūru vai svaru uz mēles. Un tāpat kā pilnpiens, arī pilnīgas kafijas saturs ir smagāks – tas ir krēmīgs, biezs un vēlāk jūtams uz mēles.

 

S7_F1.jpg
LAIKS DEGUSTĒŠANAI

Nākamreiz, kad pagatavosiet sev tasi kafijas, veltiet brīdi laika, lai kafiju iemalkotu, pārdomātu un patiešām pamanītu garšas nianses.

S7_F2.jpg
CITRUSA NIANSES

Citrusa garšas kafijas veidi, tāpat kā apelsīni un citroni, rada uz mēles koncentrētu, dzīvīgāku sajūtu.

S2
VARIĒJIET

Pagatavojiet vienu un to pašu kafiju, izmantojot divas dažādas metodes, un salīdziniet abas tasītes.

KAFIJAS GARŠA

Garša ir tas, kā kafija garšo, un sākumā to var būt grūti aprakstīt vārdos. Aprakstot garšu, sāciet ar pamatiem. 

Varbūt kafijas garša ir saldena, piemēram, kā šokolādei vai karamelei. Varbūt tai ir dzīvīgāks, sulīgāks saldums kā ķiršiem vai avenēm. Varbūt skāba garša, kas atgādina citronu, greipfrūtu vai pat vīnu. Jūs varat atklāt tādas garšas nianses kā riekstus vai vaniļu. 

 

DIVU KAFIJU SALĪDZINĀŠANA

Kafijas degustēšana iekļauj salīdzināšanu un kontrastu meklēšanu. Eksperimentējiet ar šīm četrām īpašībām un padomājiet, kā jūs raksturotu kafiju. Ja jums nepieciešama papildu iedvesma, atcerieties ieskatīties degustācijas piezīmēs par saviem iecienītākajiem Starbucks® kafijas veidiem.  

 

Vēl viena lieliska metode, kā uzlabot degustācijas pieredzi, ir divu kafiju salīdzināšana. Piemēram, nogaršojiet kafiju no diviem dažādiem reģioniem un salīdziniet, kura ir rūgtāka, kurai ir izteiktāks saturs un kā atšķiras to aromāti.  
 
Jūs varētu arī salīdzināt vienu un to pašu kafijas veidu, kas pagatavots, izmantojot divas dažādas pagatavošanas metodes. Jūs drīz vien atklāsiet, ka izmantotā pagatavošanas metode ietekmē kafijas garšas īpašības.

Izpētot un eksperimentējot ar kafiju, ir vērts veltīt laiku, lai patiešām izbaudītu kafijas tasītes saturu. Degustācijas procesā jūs atklāsiet savas iecienītās unikālās iezīmes, kā arī iemācīsieties runāt par to, kas jums patīk un kāpēc.

Par Starbucks®

Par mums <p>Uzziniet, kas padara Starbucks<sup>®</sup> unikālu, sākot no mūsu īpaši veidotajām saiknēm starp cilvēkiem un augstas kvalitātes kafiju un beidzot ar mūsu viesmīlīgajām kafejnīcām un gardajiem kafijas dzērieniem, kurus varat baudīt mājās.</p> 5 min

DZĪVESVEIDS

Kafijas pagatavošanas veidi: kā baudīt izcilu kafiju ikdienā <p>Kafijas baudīšana ir īpašs ikdienas rituāls – tas ir pelnījis rūpību un uzmanību. Uz mirkli atvelkot elpu un izbaudot mierīgu, pacilātu mirkli, varam uzsākt dienu pozitīvi.&nbsp;</p> 4 min

ILGTSPĒJA

Kafijas ilgtspēja <p>Iepazīstieties ar dažiem agronomiem un lauksaimniekiem, kas strādā, lai padarītu kafiju ilgtspējīgu un lai jūs varētu baudīt kafiju arī nākotnē.</p> 7 min