S7_F3.jpg

KOHVIKUNST

Kuidas kohvi maitsta?

7 min

KOHVI MAITSMINE

On omaette kunst võtta aeg maha ja kohvi tõeliselt maitsta, alates lõhnast ja happesusest kuni tummisuse ja maitseni. Õpetame, kuidas see meisterlikult selgeks saada.

MAITSETE AVASTAMINE Maitsmise kunst

Millal te viimati oma tegevuse peatasite ja võtsite hetke, et tassis olevat kohvi täielikult maitsta?

Kui pöörate kohvi paljudele omadustele hoolikat tähelepanu, avaneb täiesti uus aistingute maailm.  
 
Kohvi maitset mõjutavad paljud tegurid: kus kohvi kasvatatakse, millist liiki kohvi kasvatatakse, kuidas kohvi kasvatatakse, kuidas viljaliha ubadest eemaldatakse, kuidas kohvi segatakse ja röstitakse ning kuidas kohvi valmistatakse. Ja need on vaid mõned tegurid. 
 
Kas tahate teada, kuidas korraldada kohvi degusteerimist? Avastame maitset ja selle paljusid tahkusid. Üks on kindel – maitse mõistmise süvendamine on rahuldust pakkuv teekond.
 

NELI SAMMU

Kui te alles avastate, kuidas kohvi tõeliselt maitsta, tasub õppida neid nelja olulist sammu: nuusutamine, maitsmine, asukoha määramine ja kirjeldamine.  
 
Kõigepealt nuusutamine. Alati nuusutage kohvi enne maitsmist. Hingake sügavalt sisse. Teie suu suudab tajuda viit maitset– magusat, soolast, kibedat, haput ja umamit –, kuid teie nina suudab eristada üht triljonit aroomi.  
 
Järgmine on maitsmine. Võtke hea lärmakas lonks kohvi. Ärge häbenege. See pihustab kohvi üle teie keele ja suulae, lastes teil maitsta kõiki nüansse.  
 
Nüüd asukoha määramine. Mõelge, kuidas kohv suus tundub. Milline on selle raskus või paksus? Millises kohas keelel tunnete maitseid?  
 
Ja viimaks, kuid see on väga oluline, kirjeldage. Milliste sõnadega kirjeldaksite oma maitseelamust? Aroom, maitsed, kuidas kohv suus tundub. Kas teie keel tunneb kohvis palju happesust? Milliseid teisi maitseid võiksite võrdluseks kasutada? 

 

KUIDAS KOHVI MAITSTA?

Kui maitsete kohvi, mida peaksite tähele panema? Keskenduge ükshaaval neile neljale omadusele ja kirjeldage neid: aroom, happesus, tummisus ja maitse. Nagu te avastate, moodustavad need omadused kohvi täieliku maitseprofiili.  

Milline maitseprofiil välja näeb? Siin on näide, mis pärineb otse Starbucksi peadegusteerijatelt: "Hästi ümar, õrnade kakao ja röstitud pähklite nootidega, mis tasakaalustavad siidist tunnetust suus.“ Ja siin on võrdluseks veel üks hea näide: "Mahe ja mitmekihiline värskete ürtide ja kauakestvate vürtsinootidega." 

Mõningase harjutamise tulemusel võite hakata välja töötama oma maitsekirjeldusi, mis põhinevad kohvide proovimisel saadud isiklikel, ainulaadsetel kogemustel. Hea viis alustada on lugeda Starbucks®-i kohvipakkidel olevaid maitsekirjeldusi ja proovida neid maitseid kohvi degusteerimise ajal leida. 

 

KOHVI AROOM

Aroom on viis, kuidas miski lõhnab. Teie nina võib tajuda triljonit erinevat aroomi. Kohvi aroomi nuusutamine ja kirjeldamine on parim viis õppimise alustamiseks. Võite tunda veidi šokolaadilõhna, pähklite rikkalikku aroomi või sooja vürtsi puudutust. 

Kohvi lõhna kirjeldamisel ei ole vale vastust. Teie jaoks võib see lõhn olla teistsugune kui kellegi teise jaoks.

HUVITAV FAKT

Teie nina võib tajuda triljonit erinevat aroomi.

KOHVI HAPPESUS

Happesus on tunne keele külgedel ja otsas. Kohvi maitsmisel ja kirjeldamisel ei viita happesus pH-sisaldusele. See viitab hapukale tundele teie keelel. 

Kohvijoojad on mõnikord segaduses, miks neile meeldib kohvi happesus. Happesus on tunne, mida tõenäoliselt leiate mõnest lemmikust kvaliteetkohvist. 

Kui mõtlete happesuse peale, siis mõelge sellele, kuidas kohv suus tundub. Happesuse mõistmiseks mõelge sellele, et nagu banaanid ja kaerahelbed, tekitavad madala happesusega kohvid teie keelel ümara ja siidise tunde. Ja mõelge sellele, et nagu apelsinid ja sidrunid, pakuvad ka kõrge happesusega kohvid kontsentreeritud ja erksat tunnet teie keelel.

 

KOHVI TUMMISUS

Tummisus on kohvi raskus või paksus teie keelel, kui te seda lonksate. See on omadus, mille peale te pole ilmselt varem mõelnud.  

Tummisust saab paremini mõista järgmiselt: nii nagu rasvavaba piim, on ka vähese tummisusega kohv lahja, väga kerge tekstuuri ja raskusega keelel. Ja nagu täispiim, on ka väga tummine kohv täidlane – see on kreemjas, paks ja jääb pikaks ajaks keelele.

S7_F1.jpg
AEG MAITSTA

Järgmine kord, kui teete endale tassi kohvi, võtke hetk aega, et lonksata, mõtiskleda ja tõesti märgata selle maitset.

S7_F2.jpg
TSITRUSELINE SÄRTSAKUS

Tsitruselised kohvid pakuvad kontsentreeritud ja erksat tunnet teie keelel, nagu apelsinid ja sidrunid.

S2
VÕRRELGE

Valmistage sama kohvi kahe erineva meetodi abil ja vaadake, kuidas iga tass erineb.

KOHVI MAITSE

Maitse on see, kuidas kohv maitseb, ja esialgu võib olla raske seda sõnadesse panna. Maitse kirjeldamisel alustage põhitõdedest. 

Võib-olla maitseb kohv magusalt nagu šokolaad või karamell. Võib-olla on sel elavam, puuviljasem magusus nagu kirsil või vaarikal. Võib esineda hapu maitse, mis paneb teid mõtlema sidrunile, greibile või isegi veinile. Võite tuvastada maitseid, mis meenutavad pähkleid või vaniljet.

 

KAHE KOHVI VÕRDLEMINE

Kohvi degusteerimine tähendab võrdlemist ja vastandamist. Eksperimenteerige nende nelja omadusega ja mõelge, kuidas te oma kohvi kirjeldaksite. Kui vajate lisainspiratsiooni, siis ärge unustage vaadata oma lemmikute Starbucks®-i kohvide maitsekirjeldusi.  

Teine suurepärane võimalus maitsekogemuse süvendamiseks on võrrelda kahte kohvi. Võtke näiteks kahest erinevast piirkonnast pärit kohv ja vaadake, kumb on mõrum, kumb tummisem ja kuidas nende aroomid võrdluses tunduvad.  
 
Võite võrrelda ka sama kohvi, mis on tehtud kahe erineva valmistamismeetodiga. Peagi avastate, et kasutatav valmistamismeetod mõjutab teie kohvi maitseomadusi.

Kohvi uurides ja sellega katsetades tasub võtta aega, et tõeliselt maitsta seda, mis teie tassis on. Maitsete teekonnal avastate oma unikaalsed meeldivused ja maitse-eelistused ning õpite rääkima sellest, mida te armastate ja miks.

Lähemalt Starbucks®-ist

Meist <p>Avastage, mis teeb Starbucksi<sup>®</sup> ainulaadseks, alates meie pühendumusest inimsuhetele ja kvaliteetsele kohvile kuni meie külalislahkete kohvikuteni ja maitsvate kohvideni, mida saate kodus nautida.</p> 5 min

ELUSTIIL

Kuidas kohvi nautida? <p>Kohv on eriline igapäevane rituaal, mis väärib hoolt ja tähelepanu. Tempo mahavõtmine ja rahuliku, meeliülendava hetke nautimine võib anda päevale positiivse tooni.&nbsp;</p> 4 min

JÄTKUSUUTLIKKUS

Kohvi jätkusuutlikkuse tähtsus <p>Tutvuge mõnede agronoomide ja kohvikasvatajatega, kes töötavad selle nimel, et muuta kohv jätkusuutlikuks, et saaksite kohvi nautida ka tulevikus.</p> 7 min