S7_F3.jpg

AMATAS

Kaip degustuoti kavą

7 min.

KAVOS DEGUSTAVIMAS

Sugebėjimas sulėtinti tempą ir iš tikrųjų paragauti kavos, pajusti jos aromatą ir rūgštingumą, svarumą (kūną) ir skonį – tikras menas. Štai kaip jį galite įvaldyti.

ATRASKITE SKONĮ Degustacijos menas

Kada pastarąjį kartą stabtelėjote ir kelias akimirkas skyrėte tikram kavos skonio pajutimui?

Skyrus daugiau dėmesio daugybei kavos charakteristikų, atsiveria ištisas sensorinis pasaulis.

Kavos skoniui poveikį daro daug veiksnių: kavos auginimo vieta, rūšis, auginimo būdas, branduolių išgavimo būdas, maišymo ir skrudinimo bei paruošimo būdas. Ir tai tik keletas iš jų.

Ar norėtumėte sužinoti, kaip suorganizuoti kavos degustaciją? Panagrinėkime skonį ir daugybę jo dimensijų. Dėl vieno dalyko galite būti tikri – įgiję daugiau žinių apie skonį, neabejotinai praturtinsite savo pasaulį.

 

KETURI ŽINGSNIAI

Jei tiesiog norite išmokti tinkamai pajusti savo kavos skonį, verta išmokti šių keturių svarbių veiksmų: pauostyti, sriubtelėti, nustatyti savybes ir aprašyti.

Pirmiausia, pauostykite. Prieš ragaudami kavą, visada ją pauostykite. Giliai įkvėpkite. Jūsų burna gali atskirti penkis skonius – saldų, sūrų, kartų, rūgštų ir umami, tačiau nosis gali užuosti vieną trilijoną skirtingų kvapų.

Po to sriubtelėkite. Įtraukite gerą kavos gurkšnį, kad girdėtųsi šliurpimo garsas. Nesidrovėkite. Taip kava pateks ant liežuvio bei gomurio ir galėsite pajusti visas skonio subtilybes.

Dabar nustatykite savybes. Pagalvokite, koks jausmas laikant kavą burnoje. Koks jos svarumas, tirštumas? Kurioje liežuvio dalyje jaučiate skonį?

Ir galiausiai, ne mažiau svarbi dalis – aprašykite. Kokiais žodžiais apibūdintumėte kavos degustavimo patirtį? Aromatą, skonį, koks jausmas kyla laikant kavą burnoje. Ar liežuviu jaučiate didelį kavos rūgštingumą? Kokius kitus skonius galėtumėte panaudoti palyginimui?
 

 

KAIP DEGUSTUOTI KAVĄ

Taigi, į ką turėtumėte atkreipti dėmesį degustuodami kavą? Susikaupkite ir po vieną aprašykite šias keturias savybes: aromatą, rūgštingumą, svarumą (kūną) ir skonį. Kaip pamatysite vėliau, šios charakteristikos sudaro visą kavos skonio "profilį".

Kaip atrodo skonio profilis? Štai pavyzdys tiesiogiai iš Starbucks® ragavimo specialistų: "Harmoningas su subtiliomis kakavos ir kepintų riešutų natomis, subalansuotas ir švelnus pojūtis burnoje". Ir štai dar vienas: "Žemės natos, persipynusios su šviežių žolelių ir ilgai išliekančių prieskonių atspalviais".

Šiek tiek pasipraktikavę, galėsite išskirti jūsų pačių juntamas skonio charakteristikas, remdamiesi savo asmenine unikalia kavos degustavimo patirtimi. Geras būdas pradėti – pasižiūrėti, kokios natos nurodytos ant Starbucks® kavos pakelio, ir bandyti pajusti šiuos skonius degustuojant kavą.

 

KAVOS AROMATAS

Aromatas – tai tam tikro produkto kvapas. Nosis gali atskirti trilijoną įvairiausių kvapų. Uostyti kavą ir bandyti aprašyti jos aromatą – geriausias būdas pradėti mokytis. Galite pajusti šokolado užuominas, sodrų riešutų aromatą arba žiupsnelį šiltų prieskonių.

Aprašant kavos kvapą nėra neteisingų atsakymų. Jūs galite jausti visai kitokias natas nei kitas žmogus.

TRUMPAS FAKTAS

Nosis gali atskirti trilijoną įvairiausių kvapų.

KAVOS RŪGŠTINGUMAS

Rūgštingumas – tai pojūtis liežuvio šonuose ir ant galiuko. Degustuojant ir aprašant kavą rūgštingumas nereiškia pH lygio. Tai aštrus pojūtis ant jūsų liežuvio.

Kavos mėgėjai kartais net nesupranta, kodėl jiems patinka kavoje esanti rūgštis. Rūgštingumas – tai pojūtis, kurį greičiausiai pajusite gerdami tam tikras savo mėgstamiausias aukštos kokybės kavos rūšis.

Kai bandote pajusti rūgštingumą, galvokite apie tai, kokį pojūtį kava sukelia burnoje. Žemo rūgštingumo kava palieka ant liežuvio subalansuotą, švelnų pojūtį, taip pat kaip, pavyzdžiui, bananai ar avižų košė. Palyginti, aukšto rūgštingumo kava palieka koncentruotą, ryškų pojūtį – kaip apelsinai ar citrinos.

 

KAVOS KŪNAS

Kūnas – tai kavos svarumas arba tirštumas ant liežuvio, kai ją siurbčiojate. Gali būti, kad anksčiau apie šią charakteristiką negirdėjote.

Štai kaip galima kūno sąvoką paaiškinti suprantamiau: kaip ir neriebus pienas, lengva kava yra skysta, ji palieka ant liežuvio labai nedaug tekstūros ar svarumo. Ir priešingai, kaip ir riebaus pieno, svarios kavos kūnas sunkus – ji kreminė, tiršta ir pasilieka ant liežuvio ilgai.

S7_F1.jpg
LAIKAS DEGUSTACIJAI

Kai kitą kartą pasidarysite kavos puodelį, pasilikite laiko ją lėtai gurkšnoti, apmąstyti ir iš tikrųjų pastebėti skonį.

S7_F2.jpg
CITRUSŲ PIKANTIŠKUMAS IR GAIVUMAS

Paragavus kavos su citrusų natomis, ant liežuvio juntamas koncentruotas, energingas pojūtis – kaip nuo apelsinų ar citrinų.

S2
PAĮVAIRINKITE

Išvirkite tą pačią kavą dviem skirtingais būdais ir palyginkite skonį.

KAVOS SKONIS

Skonis – tai pojūtis, kurį kava sukelia burnoje. Iš pradžių apibūdinti jį žodžiais gali būti sudėtinga. Aprašydami skonį, pradėkite nuo bazinių dalykų.
Galbūt kava saldi, kaip šokoladas ar karamelė. Galbūt jos saldumas gyvybingesnis, labiau panašus į vaisių ar uogų, pavyzdžiui, vyšnių ar aviečių. Skonis gali būti rūgštus, primenantis citrinas, greipfrutus arba net vyną. Galite pajusti riešutų ar vanilės skonį.

 

DVIEJŲ KAVOS RŪŠIŲ PALYGINIMAS

Kavos degustavimas iš esmės yra lyginimas ir priešinimas. Paeksperimentuokite su šiomis keturiomis charakteristikomis ir pagalvokite, kaip aprašytumėte geriamą kavą. Jei norite pasisemti įkvėpimo, nepamirškite žvilgtelėti į savo mėgstamiausių Starbucks® kavos rūšių natas.

Kitas puikus būdas įgauti daugiau degustavimo patirties – palyginti dvi kavos rūšis. Pavyzdžiui, paimkite kavą iš skirtingų regionų, tuomet nuspręskite, kuri iš jų kartesnė, kurios kūnas svaresnis ir kuo skiriasi jų aromatai.

Taip pat galite lyginti tą pačią kavą, paruoštą skirtingais būdais. Netrukus pamatysite, kad paruošimo būdas daro poveikį kavos skoninėms savybėms.

Tyrinėjant ir eksperimentuojant su kava, verta skirti laiko ir iš tikrųjų paragauti, kas yra jūsų puodelyje. Degustacinėje kelionėje atrasite savo unikalius pomėgius bei pageidavimus ir išmoksite kalbėti apie tai, ką mėgstate ir kodėl.

 

APIE STARBUCKS®

Apie mus <p>Sužinokite, kuo Starbucks<sup>®</sup>&nbsp;bendrovė unikali – nuo mūsų įsipareigojimo puoselėti žmogiškąjį ryšį ir kavos kokybę iki mūsų svetingų kavinių ir puikaus skonio kavos, kuria galite mėgautis namuose.</p> 5 min.

TVARUMAS

Kavos tvarumas <p>Susipažinkite su keliais agronomais ir ūkininkais, kurie dirba tam, kad kava atitiktų tvarumo principus ir jūs galėtumėte mėgautis ja dar ilgą laiką.</p> 7 min.

GYVENIMO BŪDAS

Kaip mėgautis kava <p>Kava – ypatingas kasdienis ritualas, kuriam būtina skirti dėmesio ir laiko. Jei leisite sau sustoti ir pasimėgauti ramia, pakylėjančia akimirka, galite susikurti puikią nuotaiką visai dienai.</p> 4 min.